
Spremljajte stroške, upravljajte zapisnike, načrtujte zamenjave in še več.
Kako vem, da so blažilniki pokvarjeni?
To se pokaže s spremembami v vedenju avtomobila med vožnjo. Slišali boste trkanje in značilne ropotajoče zvoke v vzmetenju, avtomobilska karoserija se lahko nagiba od strani do strani, kar je posebej opazno pri vožnji po slabih cestah. Rokovanje z avtomobilom je poslabšano, zavorna pot se podaljša in vozilo zdrsi pri zavijanju. Če sumite okvaro, je potrebno pregledati blažilnike. Pogosto se pokvarijo zaradi izgube tesnosti, kar spremljajo madeži olja na njihovi površini. Če ne opazite puščanja, peljite avtomobil v delavnico, saj je temeljita diagnostika možna le z uporabo posebne opreme.
Nevarno je uporabljati avtomobil s puščajočimi blažilniki, saj olje in plin v notranjosti opravljajo nalogo blaženja. Če je oslabljena celovitost ohišja, komponenta izgubi možnost delovanja. Prosimo, upoštevajte, da majhna količina kondenziranega olja na ohišju komponente ne pomeni, da je pokvarjena: ko enota deluje, se olje nabira na palici, kar je potrebno za mazanje tesnila. Posledično se oljna meglica pojavi pod pokrovom blažilnika za zaščito proti prahu in enakomerno prekrije površino delov. Nato se bo kondenzacija nabirala tudi na ohišju.
Se lahko uporablja avtomobil z uničenimi blažilniki?
Ni priporočljivo uporabljati avtomobil, ko so te komponente okvarjene, saj to neposredno vpliva na varnost na cesti. Na primer pri vožnjo po izboklinah kolo s slabim blažilnikom nenehno izgublja stik s cesto. Zaradi premika v središču težišča, avtomobil pri zavijanju izgubi stabilnost. Zmanjšano je tudi udobje pri vožnji. Obremenitev na komponente delovnega pogona se za nekajkrat poveča, kar vodi v njihovo prezgodnjo obrabo. Zavorna pot se podaljša, zlasti pri avtomobilih opremljenih s protizaklepnim zavornim sistemom. Ta sistem ter tudi sistem za nadzor stabilnosti lahko delujeta z okvarami. Učinek akvaplaninga se pojavi pri nižjih hitrostih kot običajno.
Lahko blažilnik zamenjam sam?
Z uporabo vodičev od AUTODOC CLUB lahko sami opravite menjavo blažilnikov. Za to delo boste potrebovali zagozde za kolesa, dvigalko ter tudi komplet ključev, kovinsko krtačo za čiščenje umazanije sestavov ter prodorno olje za pomoč pri sproščanju zagozdenih ključev. Oglejte si podrobna navodila za vaš model avtomobila v naših video vodičih.
Blažilnike se zamenja takoj, ko začnejo narobe delovati. Nekateri proizvajalci priporočajo menjavo komponent po 80.000 kilometrih, vendar lahko ti deli trajajo še dalj časa, če se uporabljajo previdno in po kakovostnih cestah.
Kaj povzroči okvaro blažilnikov?
Tesnilni elementi izdelka se poslabšajo, obrabijo in razpokajo s časom, s tem vodijo v izgubo tesnostni komponente. Palica korodira zaradi vpliva vlage in umazanije. Uničen pokrov za zaščito proti prahu prispeva k obrabi izdelka, saj so stični deli podvrženi abrazivni obrabi, ko so izpostavljeni umazaniji. Če vozilo deluje po slabih cestah, se lahko mehanizmi ventilov v notranjosti enote deformirajo pod prekomernimi obremenitvami. Komponente se pogosto okvarijo zaradi mehanske poškodbe. Na primer ohišje se lahko hitro deformira ob udarcu kamna ali drugega trdega predmeta, kar je posebej nevarno za enocevne blažilnike, saj lahko to povzroči zagozditev palice bata.
Se lahko blažilnike popravi?
Ne, komponent ni mogoče popraviti. Potrebno jih je zamenjati, če se okvarijo. Običajno traja od 1 do 5 ur, da se zamenja komponente na eni osi. Potem je potrebno poravnati kolesa.
Lahko zamenjam le en blažilnik?
Ne, izdelke je potrebno zamenjati v parih na os. Značilnosti novih in rabljenih delov se razlikujejo, tudi če zadnji delujejo pravilno. Zato bo menjava samo ene komponente vodila v neravnovesje vzmetenja, kar lahko vodi v poslabšano rokovanje in zmanjšano varnost vožnje. Vendar ni potrebno zamenjati blažilnikov na sprednji in zadnji osi naenkrat, razen če se opravlja tuning vzmetenja vozila.
Bo zaradi novih blažilnikov vožnja bolj gladka?
Da, saj se bo avtomobilska karoserija manj nagibala od strani do strani med vožnjo po izboklinah. Izboljšala se bo tudi stabilnost vozila. Prosimo, upoštevajte: na gladko vožnjo avtomobila vpliva tako stanje blažilnikov in stopnja njihove trdote. Zato, če namestite trše športne komponente namesto običajnih, ima lahko to negativen vpliv na udobje pri vožnji. Gladka vožnja je v večini odvisna od stanja in trdote vijačnih vzmeti. Tako se mehke vzmeti in blažilnike namesti za zagotovitev maksimalnega udobja in gladke vožnje.