Za prenos aplikacije:
Lahko sledi stroškom avta, ohrani vpise avta in urnik menjave ter shrani priljubljene materiale, opombe in dokumente.
Kdaj naj zamenjam moj oljni filter?
Komponento je potrebno zamenjati vsakih 7.000-10.000 kilometrov. Vendar je delovna doba tega potrošnega materiala lahko krajša zaradi nenehnih prekomernih obremenitev na motor, olja slabe kakovosti v mazalnem sistemu ali vdora hladilnega sredstva zaradi poslabšanja celovitosti sistema. Še en vzrok za prezgodnjo menjavo dela je lahko pregrevanje motorja, po katerem je potrebno zamenjati delovno tekočino v mazalnem sistemu in sam filter.
Ne obstajajo posredni znaki zamašenega oljnega filtra. Del je opremljen s posebnim obvodnim ventilom, ki se odpre, ko je filtrirni element zamašen. To pomaga preprečiti pomanjkanje olja. Vendar zato ni mogoče oceniti pretočne zmogljivosti filtra. Zato je potrebno slediti priporočilom proizvajalca vozila za intervale menjave in upoštevati delovne pogoje vozila.
Prosimo, upoštevajte: Ne nameščajte novega filtrirnega elementa, dokler ne zamenjate maziva, saj se bo komponenta hitro zamazala zaradi aditivov v olju. Iz istega razloga ne smete uporabljati starega filtra z novim oljem: slednji se bo hitro zamazal.
V nekaterih primerih puščanje ohišja filtra kaže, da je komponento potrebno zamenjati. Indikator tlaka olja lahko sveti dalj časa kot običajno v avtomobilih z vodoravno nameščenim filtrom. To je lahko posledica okvare proti-odtočnega ventila.
Kaj se zgodi, če nikoli ne menjam mojega oljnega filtra?
Zasnova oljnega filtra ima poseben obvodni ventil za preprečevanje pomanjkanja olja v motorju. Odpre se ob hladnem zagonu motorja, v primeru visoke viskoznosti olja, ekstremno visokega tlaka v mazalnem sistemu ali, ko je filtrirni element zamašen in je njegova pretočna zmogljivost bistveno zmanjšana. Če oljnega filtra niste zamenjali dalj časa, bo nečisto olje ves čas dovajano motorju. To vodi v povečano nastajanje ogljikovih in blatnih usedlin na delih motorja, zamašitev oljnih kanalov in hitro obrabo skupine bat-valj.
Kateri so koraki menjave oljnega filtra?
Najprej je potrebno avtomobil dvigniti ali ga postaviti nad jašek za pregled. Zaustavite ga z uporabo ročne zavore. Motor mora biti nekoliko segret. Nato odvijte odtočni čep oljne posode in iztočite odpadno olje v pripravljeno posodo. Bodite previdni: olje je vroče. Nato je odvisno od tega, ali ima vaš filter kartušo ali ne, potrebno je odviti ohišje filtra ali odstraniti filtrirni element iz ohišja. Pokrijte avtomobilsko karoserijo s krpo, da jo ohranite čisto. Namažite tesnilo novega filtra z motornim oljem. Filter sam je potrebno napolniti z mazivom pred namestitvijo. To pomaga preprečiti pomanjkanje olja motorja v prvih sekundah po zagonu. Nov del je potrebno priviti z navornim ključem. Ne zategnite komponente preveč, saj lahko poškodovan O-obroček povzroči puščanje v položaju namestitve.
Nato očistite oljno posodo in privijte navojni čep z novim O-obročkom na nejm. Nato nalijte sveže olje do pravilnega nivoja, zaženite motor, pustite, da nekaj časa teče in preverite nivo olja z merilno palico za olje, da ga po potrebi dolijete.
Lahko menjava oljnega filtra izboljša zmogljivost motorja?
Ne, ne more. Olje se dovaja do motorja, ne glede na stanje filtrirnega elementa zaradi prisotnosti obvodnega ventila. Če se ta ventil zamaši in poslabša pretočno zmogljivost filtra, bo količina olja, ki vstopi v motor lahko manjša od zahtevane. Zato se indikator oljnega tlaka prižge in vam s tem sporoči o nizkem nivoju oljnega tlaka v sistemu. V tem primeru boste morali odpraviti težavo, preden opazite izgubo moči motorja.
Ali se komponente razlikujejo?
Da, komponente se lahko razlikujejo v velikosti, stopnji zmožnosti filtriranja, pretočne zmogljivosti, materialov filtrirnega elementa in ohišja, številu ventilov ter tlaku potrebnem za odpiranje teh ventilov. Obstajajo oljni filtri za privitje in s kartušami. Slednji so manj škodljivi za okolje, saj možnost menjave samo filtrirnega elementa reši težavo z odpadom kovinskih delov. Prepričajte se, da komponente, ki jih izberete, v celoti ustrezajo zasnovi in delovnim pogojem vozila. Razlog za to niso le težave z namestitvijo. Na primer, če kupite izdelek za športni avtomobil z obvodnim ventilom, ki se odpre ob nizkem tlaku, olje večina časa ne bo filtrirano.